Археологи знайшли шумерський храм, якому більше ніж 4 тисячі років

by ira

Вчені в Іраку розкопали залишки шумерського храму віком 4500 років, присвяченого Нінгірсу, месопотамському богу весняного грому.

Як інформує KURAZH, про це повідомив Британський музей.

Давно втрачений храм був побудований із глиняної цегли та центром стародавнього міста Гірсу, нині археологічної пам’ятки, відомої як Телло.

«У самому серці міста Гірсу ми виявили — і все ще продовжуємо розкопки — одне з найважливіших священних місць усієї стародавньої Месопотамії: храм, присвячений головному богу Гірсу», – сказав Себастьєн Рей, куратор стародавньої Месопотамії та провідний археолог Британського музею в Лондоні.

Шумери були, ймовірно, найдавнішою цивілізацією у світі та першою, хто встановив релігію та кодекс законів.

Французький археолог Ернест де Сарзек вперше виявив останки Гірсу в 1877 році та вилучив усі артефакти, які зміг знайти, включаючи 4000-річну статую шумерського царя Гудеа, який правив містом наприкінці третього тисячоліття до нашої ери. У результаті багато людей думали, що розкопувати вже нічого. Кілька періодів конфлікту також завадили вченим отримати доступ до місця в провінції Дхі-Кар на півдні Іраку. Однак Рей і його команда не могли відмовитися від думки, що Гірсу має розкрити ще більше секретів.

«Після Другої світової війни та років конфлікту, що послідував пізніше в Іраку, місце Гірсу впало в напівзабуття», — сказав Рей. «Не дивно сьогодні сказати, що Гірсу є, мабуть, одним із найважливіших об’єктів спадщини у світі, про який мало хто знає».

Тепер, більше ніж через століття після того, як археологи востаннє досліджували це чудове місце, команда Рея розкопала величезний храм. Археологи використовували методи дистанційного зондування, щоб виявити особливості місця, похованого під піском та іншими відкладеннями. Вони також створили цифрові моделі висоти, щоб зрозуміти, як змінився ландшафт після розкопок 19 століття.

«Після п’яти сезонів розкопок на місці храму ми змогли розкрити велику площу цього стародавнього святилища, включаючи внутрішнє святилище, церемоніальну площу, внутрішню стіну з воротами, а також ми змогли ідентифікувати та розкопати частина огороджувальної стіни релігійного комплексу, включаючи монументальні ворота”, – сказав Рей.

У храмі, який у стародавніх написах згадується як Енніну або «Білий громовий птах», містилася священна статуя бога-громовержця Нінгірсу, одного з найважливіших богів шумерського пантеону. За даними Британського музею, шумери вважали, що Нінгірсу володіє владою над весняними громами, зливами та повенями, а також керує плугом і оранкою землі.

Примітно, що нещодавно розкопані стіни, що оточують священне місце, ідеально збігаються з картою, висіченою на статуї короля Гудеа, знайденій під час ранніх розкопок.

«Енніну, Білий Громовержець, є найстарішим храмом, для якого ми маємо докладні написи — архаїчний план, висічений на статуї короля», — сказав Рей. «Ми змогли перевірити нашу теорію, відкривши серію зондувань під час розкопок і визначивши, наприклад, фундамент храмових воріт саме там, де ми передбачали храмові ворота, згідно з планом 4000-річної давності».

Цифрова реконструкція, яка показує, як міг виглядати шумерський храм у Гірсу 4500 років тому. (Зображення: Британський музей)

Тебе може зацікавити