Кабачки – багато хто знайомий з цим овочем з дитинства, і їх часто вживають в сезон: смажать, роблять оладки, ікру, запіканку, додають у супи та салати. Однак, крім традиційних варіантів вживання, кабачки можуть бути також відмінним помічником у підтриманні краси.
Застосування кабачкового пюре на обличчя може призвести до неочікуваних результатів: просто нанесіть його ввечері, а вранці відкрийте для себе молодість і гладкість шкіри. Ефект може бути неймовірним, може здатися, що ви молодші на цілих 10 років.
Сьогодні ми розкриємо вам рецепти особливих кабачкових масок, які відновлюють і відбілюють шкіру обличчя. Зважаючи на сезонність кабачків, це чудова нагода спробувати щось нове для вашої краси.
Корисні властивості кабачків
Виявляється, маски на основі кабачків – це відносно нове відкриття. Кабачок виявився набагато кориснішим для шкіри, ніж, наприклад, огірок. Його склад містить близько 90% структурованої води, а також клітковину та мікроелементи. Тому маски з кабачків забезпечують чудове зволоження шкіри, сприяють освітленню та заспокоєнню.
Рецепти кабачкових масок
Найпростіший варіант — вимийте кабачок, натріть його на тертці і загорніть в марлю. Помістіть на обличчя і витримайте 20 хвилин. Така маска розгладить і чудово зволожить шкіру!
Регенеруюча і поживна маска підійде для представниць прекрасної статі будь-якого віку. Робити її можна мало не кожен день і наносити варто навіть на очі, не боячись побічних ефектів.
Що робити? Записуйте: на 2 столові ложки тертого кабачка потрібно взяти столову ложку запареної вівсяної крупи. Гарненько перемішати масу до однорідності, а потім наносьте на очищену шкіру. Потримайте хвилин 15-20, а потім видали залишки маски ватним диском і змийте холодною водою.
Ну а ця масочка допоможе проти сухості і лущення шкіри. Змішайте 2 столові ложки кабачкової маси з чайною ложкою сметани і чайною ложкою меду. Нанесіть на очищене обличчя, залиште на 15 хвилин, а потім змийте теплою водою.
Ну а ця маска — улюбленець багатьох. Середній кабачок очистіть від шкірки, натріть на дрібну тертку. Знову ж потрібно всього 2 столові ложки кабачкової маси. Додайте до кабачка столову ложку пшеничного борошна, яєчний жовток, по чайній ложці меду, вершків і трохи персикового масла. Останнє, до речі, продається в аптеці і коштує недорого.
Наносіть маску відразу по приготуванні, бо її не можна довго зберігати.
Для отримання найбільшого ефекту потрібно використовувати молоді свіжі плоди. Такі овочі найсоковитіші, містять всі необхідні вітаміни і максимально зволожать шкіру.
У косметології кабачок не має протипоказань, косметичні засоби на його основі підходять для будь-якого типу шкіри, проте роблячи маску для обличчя перший раз, обов’язково проведіть тест на реакцію зі шкірою: нанесіть трохи маси на ділянку на зап’ясті на пів години, а потім змийте. Не забувайте, що шкіра може реагувати по різному на нові маски.