Група вчених, до якої увійшли дослідники з Університету Макгіла та Каліфорнійського університету в Дейвісі, запропонували нову теорію появи людини в Африці. За їхніми словами, люди жили в різних куточках континенту і мігрували ним, схрещуючись протягом сотень тисяч років, передає KURAZH.
Як зазначається на сайті Університету Макгіла, ця думка суперечить панівним теоріям походження людини. Згідно з однією з них, 150 тисяч років тому в Африці існувала центральна предкова популяція, від якої розходилися інші популяції. Згідно з іншою, ця предкова популяція стала результатом схрещування людей сучасного типу з неандертальцями, що стимулювало стрибок еволюції людини.
«У різний час люди, які дотримувалися класичної моделі єдиного походження Homo sapiens, припускали, що люди вперше з’явилися або у Східній або Південній Африці. Але було важко узгодити ці теорії з обмеженими викопними та археологічними записами про заселення людиною таких віддалених місць, як Марокко, Ефіопія та Південна Африка, які показують, що Homo sapiens жили на континенті ще принаймні 300 тисяч років тому», – заявила одна з авторів дослідження Бренна Хенн.
Тому у новому дослідженні вчені вирішили застосувати новий підхід. Вони вивчили генетичний матеріал 290 осіб із генетично та географічно різних африканських груп, щоб простежити подібності та різницю між популяціями, які з’явилися за останній мільйон років. Це дозволило отримати уявлення про генетичні взаємозв’язки та еволюцію людини на континенті.
«Ми використали новий алгоритм для швидкого тестування сотень можливих сценаріїв. Ті, які передбачали рух потоку генів туди й назад між популяціями у різних частинах континенту протягом сотень тисяч років, дали набагато краще пояснення генетичної мінливості, яку ми спостерігаємо сьогодні. Ми написали цей алгоритм, щоб зрозуміти, як ризик генетичних захворювань варіюється в різних популяціях, і це призвело до глибокого вивчення походження людини. Було дуже цікаво пов’язати таким чином прикладні та фундаментальні дослідження», — додав один із авторів дослідження Саймон Гравел.
Як пише Science Alert, дослідження показало, що існувало дві лінії, які відповідальні за передачу геному людям, що населяють Африку сьогодні. Ці лінії репрезентують ранніх людей, які жили в різних частинах континенту приблизно 400 тисяч років тому.
Згідно з моделюванням, після того, як дві лінії незалежно одна від одної з’явилися на протилежних частинах континенту, дві популяції, ймовірно, злилися, а потім знову розділилися на субпопуляції близько 120 тисяч років тому.
На думку вчених, представники цієї об’єднаної лінії могли залишити Африку та оселитися в Європі близько 50 тисяч років тому. Разом з тим, моделювання показує, що перші люди залишили Африку і досягли Європи на 10 тисяч років пізніше, ніж вважалося.