Пляцки, пампухи, рогалики: рецепти випічки з ягодами

by ira

Гастрожурналістка та авторка фудблогу «Котлетка» Маша Сердюк згадує рецепти традиційної української випічки, а також розповідає, як приготувати кожну з них з начинкою зі свіжих сезонних ягід. Про це пише elle.ua, передає KURAZH.

Пляцок з вишнями

Пляцки можна віднести до окремого виду гастрономічного мистецтва української кухні. Бо їх багато і всі вони різні — солодкі й солоні, товстенькі й не дуже, з кремом або без. Найцікавіше, що на Галичині пляцком називають як пиріг з тонкого тіста із солоною або солодкою начинкою, так і кондитерський виріб, що поєднує в собі коржі, креми та начинки, тобто дуже схожий на торт. 

Поки надворі сезон вишень, пропоную приготувати відкритий пляцок з начинкою зі свіжих ягід. У холодну пору року можна використовувати заморожені або консервовані ягоди.

Як приготувати відкритий пляцок з вишнями

·       борошно — 200 г 

·       вершкове масло — 125 г 

·       цукор — 1 ч. л. + для посипки 

·       холодна вода — 4 ст. л.

·       сіль — дрібка

·       вишні — 0,5 кг

·       кукурудзяний крохмаль — 1 ст. л.

Робимо тісто. Для цього холодне вершкове масло змішуємо із цукром, борошном і дрібкою солі до утворення крихти — руками або блендером. Додаємо холодну воду (холодну, можна навіть крижану — це важливо!) та знову змішуємо до гладкої консистенції. Загортаємо тісто в харчову плівку та ставимо в холодильник на пів години.

Вишні миємо, дістаємо з них кісточки. Перемішуємо ягоди з кукурудзяним крохмалем — він має увібрати зайвий сік, який може розмочити нам тісто. 

Тісто дістаємо з холодильника, розкачуємо в тонкий круглий корж на посипаному борошном столі. Перекладаємо тісто на застелене пергаментом деко. У середину кола викладаємо вишні — так, щоб залишити краї для загортання. Посипаємо вишні цукром — пари столових ложок буде достатньо — та загортаємо краї тіста. 

Ставимо в нагріту до 160 градусів духовку та випікаємо 25-30 хвилин, поки загорнуті краї не стануть красивого золотавого кольору.

Пампухи з малиною

Всупереч поширеній думці, пампушки — це не лише часниковий хліб до борщу. Пампухи бувають також і солодкі. У давнину вони були традиційною солодкою стравою на Різдво: на Святвечір готували пісні пампухи, а вже на саме Різдво смажили здобні, якими частували колядників. Пампушки, які обов’язково готують зі здобного дріжджового тіста, можуть бути як з начинкою, так і без — наприклад, їх можна просто посипати цукровою пудрою.

Сьогодні я пропоную забути про американські донати та німецькі берлінери та приготувати наші рідненькі українські пончики з пишного здобного тіста. Начинку пропоную зробити з малини, але підійдуть будь-які свіжі дрібні ягоди або густий джем.

Фото: kitchensanctuary.com 

Як приготувати пампухи з малиною

·       борошно — 850 г 

·       молоко — 0,5 л

·       яйця — 2 шт. 

·       дріжджі свіжі — 40 г 

·       цукор — 120 г 

·       олія — 4 ст. л. + для смаження 750 мл

·       малина — 250 г

·       цукрова пудра — для подачі

Дріжджі розводимо в теплому молоці, додаємо 8 ст. л. борошна та 2 ст. л. цукру від загальної кількості — у нас вийшла опара. Усе добре перемішуємо та ставимо суміш на 30 хвилин у тепле місце. За пів години, коли на поверхні опари з’являться бульбашки, починаємо готувати тісто. 

Яйця збиваємо із цукром до пишної піни. Борошно просіюємо в глибоку миску, вливаємо в нього опару, додаємо олію, збиті із цукром яйця та замішуємо туге й еластичне тісто. Залишаємо в теплому місці на годину, аби тісто піднялося. 

Коли тісто підійде, обминаємо його ще раз, розкачуємо в пласт і склянкою або формою вирізаємо кружальця. У середину кожного кружальця викладаємо кілька ягід малини, загортаємо, защипуємо край і формуємо кульку. Готові пампухи викладаємо на посипану борошном поверхню швом донизу. Залишаємо їх так на 15-20 хвилин, щоб вони ще піднялися. 

У каструлі з товстим дном або глибокій сковороді розігріваємо 750 мл олії. Коли в олії почнуть з’являтися перші бульбашки, починаємо смажити пампухи: опускаємо по 3-4 штуки та смажимо до красивого золотавого кольору з усіх боків. Готові пампушки подаємо, посипавши цукровою пудрою.

Рогалики з порічками

Дехто помилково думає, що рогалики — то є українські круасани, але ж ні, це абсолютно різні страви. І справа тут не в розмірі (рогалики зазвичай малесенькі, розміром з палець) і не в країні походження. Головна відмінність полягає в тісті: круасани робляться з листкового тіста, а рогалики — з будь-якого, але не з листкового.

На Закарпатті, до речі, рогалики називають «кіфлики». Назва «кіфлик» походить від австрійського слова kipferl або kipfel, що означає «ріжок».

Як і круасани, рогалики можуть бути солодкі та солоні. Я пропоную приготувати солодку версію, з порічками. Утім, ви можете використовувати будь-які сезонні ягоди до смаку. 

Фото: lissis-passion.de

Як приготувати рогалики з порічками

·       борошно — 3 склянки

·       холодне молоко — 125 мл  

·       маргарин або вершкове масло — 340 г

·       сухі дріжджі — 1 ст. л.

·       сіль — дрібка

·       порічки — для начинки

·       цукор — до смаку

·       цукрова пудра — для подачі

Порічки миємо, ягоди знімаємо з гілочок і обсушуємо їх паперовими рушниками. 

Борошно просіюємо в глибоку миску, додаємо сухі дріжджі, перемішуємо. Додаємо маргарин або вершкове масло (має бути кімнатної температури). Перетираємо все руками в крихту. Додаємо холодне молоко, замішуємо тісто. Коли тісто стане тугим та еластичним, формуємо з нього кулю та ставимо в холодильник на пару годин.

За дві години дістаємо тісто, розділяємо на 4 частини, а потім кожну — ще навпіл. Тоненько розкачуємо кожну частину в прямокутник. Кожен прямокутник нарізаємо трикутничками. 

На кожен трикутничок кладемо кілька порічок на ширший кінець, присипаємо цукром і закручуємо рогалик. Повторюємо процедуру з кожним трикутничком. Готові рогалики викладаємо на застелене пергаментом деко та ставимо в нагріту до 180 градусів духовку. Випікаємо 20-25 хвилин — рогалики мають набути апетитного золотавого кольору. Готові рогалики посипаємо цукровою пудрою.

Тебе може зацікавити