Один з учнів Будди, любив усамітнене і мирне життя. Саме він більше за інших учнів любив ставити вчителю запитання, багато з яких не передбачали однозначної відповіді. Так сталося і цього разу, інформує KURAZH.
– Учителю, полчища гризунів щороку знищують третину наших запасів їжі. Чи слід нам прийняти все це як неминучу карму, чи пора вже починати вбивати цих дрібних шкідників?
– Я думаю, що має бути третя можливість.
Спантеличений відсутністю конкретної відповіді, він пішов, але незабаром повернувся з новим запитанням:
– Учителю, коли людина робить ту чи іншу помилку, що буде більш справедливим: пробачити її, ніби не помітивши помилки, чи, навпаки, вказати на неї, щоб вона швидше її виправила?
– Я думаю, що ні те, ні інше. Шукай третю можливість.
Ще більше здивований відсутністю конкретної відповіді, учень якийсь час провів на самоті, розмірковуючи над порадою Будди. Однак незабаром він знову прийшов до нього і запитав:
– Учителю, на чому мені варто зосередити свої зусилля? Чи повинен я спочатку досягти просвітлення, щоб потім служити людям? Чи, навпаки, мені потрібно допомагати тим, хто потребує, жертвуючи своїм власним навчанням?
– Такі роздуми не ведуть на правильний шлях. Ти повинен відкрити таємницю третьої можливості.
– Але як же я її відкрию, якщо я не маю найменшого уявлення про неї?
– Певне уявлення вже маєш, тобі просто потрібно зробити наступний крок. Щоразу, коли запитуєш мене про щось і припускаєш два варіанти відповіді — «або так, або так», — для мене це вірний знак, що ти упускаєш третю і єдино правильну можливість. У випадку з гризунами не потрібно їх вбивати або віддавати їм наше зерно, потрібно навчитися краще його зберігати. У випадку з помилкою людини не потрібно потурати проступку і не потрібно її карати, потрібно створити умови, які допоможуть людині самій зрозуміти оману. У випадку вибору, служити людям чи самому спочатку досягати просвітлення, ти повинен зрозуміти, що друге неможливе без першого.
У кожній з цих ситуацій ключ до її вирішення знаходиться не поза тобою, а в тобі самому. Ти сам і є та сама третя можливість. Щоразу бачачи дві крайнощі, ти повинен розуміти, що обидві вони хибні по суті. Змінитися повинен не світ навколо тебе, ти сам повинен змінитися, і тоді станеш ключем до вирішення проблеми.