Чорниця – не лише смачна ягода, а й важливе джерело антиоксидантів, таких як вітамін С та антоціани, які сприяють підсиленню імунітету та охороні організму від захворювань, інформує KURAZH.
Про чорницю
Сезон для збору чорниці триває від кінця липня до початку вересня. Цю ягоду використовують для приготування киселів, тістечок, коктейлів, каш та соків. Чорницю можна заморожувати, висушувати, розмелювати або варити з неї сік та варення. Важливо відзначити, що чорниця є більш корисною за лохину завдяки високому вмісту антоціанів.
Корисні властивості чорниці
Антоціани, які містяться у чорниці, поліпшують зір, а також захищають очі від ультрафіолетового випромінювання. Дослідження свідчать, що чорниця сприяє покращенню пам’яті, концентрації та інших аспектів мозкової активності. Вміст калію, вітаміну С та фітонутрієнтів у чорницях допомагає знижувати артеріальний тиск та забезпечує підтримку серця. Деякі дослідження показують, що антоціани можуть допомагати підтримувати стабільний рівень цукру в крові. Волокна, що містяться у чорницях, сприяють нормалізації роботи шлунково-кишкової системи та забезпечують здоровий кишечник. Захворювання шлунка та кишківника можуть бути лікувані чорницею – свіжими або сушеними ягодами. Чорниця має низьку калорійність та багатий вміст волокон, що сприяє почуттю ситості. Антиоксиданти також сприяють боротьбі зі шкідливими токсинами в організмі, що позитивно впливає на здоров’я шкіри. Чорниця містить поліфеноли, які можуть сповільнити процес старіння клітин.
Користь лохини
- Лохина багата вітамінами С, К, РР, А, В, пектинами, мікроелементами: магній, кальцій, фосфор, залізо.
- У лохині є нікотинова, яблучна, аскорбінова, щавлева, оцтова кислота.
- Ще вона покращує обмін речовин.
- Зміцнює кровоносні судини, покращує роботу серця.
- Лохина має сечогінну, жовчогінну, протицингового, противосклеротическим, протимікробну діями.
- Завдяки великій кількості дубильних речовин, лохина покращує роботу органів травлення.
- Вживання лохини запобігає в’яненню шкіри.