Як упоратись із занепокоєнням та дратівливістю: поради психолога

by ira

Дратівливість — це той стан, який знайомий кожному без винятку. Це поняття тлумачать як нервову збудливість, схильність до негативу і неадекватної реакції навіть на ситуації, на які можна було б не звертати увагу. Загалом дратівливість залежить від нашої нервової системи.

Про те, що стає тригером для дратівливості, як вона проявляється та за допомогою чого можна зменшити її прояви, розповідає психологиня Галина Волошина. Про це інформує elle.ua, передає KURAZH.

Дратівливість може з’явитися внаслідок втоми або як реакція на стресові події, а також не слід нехтувати фізичними факторами: хворобами, «пустощами» гормонів (особливо це знайомо жінкам за кілька днів до менструацій) тощо.

Як можна простежити, дратівливість пов’язана з проявами гніву та є частим симптомом підвищеної збудливості.

Упоратися із цим станом допоможуть:

  • розслаблення;
  • фізичні вправи;
  • усвідомленість.

Психологиня пропонує дієву вправу до першого пункту — «Тимчасове місце для релаксації».

Іноді корисно зробити вправу на релаксацію до того, як вас охопить гнів. 

Намагайтеся знайти спокійне місце. Тепер зосередьтеся на своєму диханні: повільно вдихніть через ніс, затримайте дихання на п’ять секунд, а потім дуже повільно видихніть через рот. Повторіть так мінімум 5 разів. 

Наступний текст необхідно читати повільно та давати відповідь на кожне запитання:

Лайфхак: для зручності можете записати цей текст на диктофон і потім, заплющивши очі, все це уявляти (свого роду медитація).

1. Тепер уявіть своє тимчасове місце для релаксації, яке воно? 

2. Що ви там бачите? Що чуєте? 

3. Зосередьтеся на відчуттях. Що відчуваєте на своїй шкірі або що можете відчути? Які запахи та смаки відчуваєте? 

4. Зосередьтеся на своїх почуттях у цей момент.  Які почуття у вас виникають (радість, спокій і т. д.)? Що б ви ще хотіли додати до свого місця для релаксації?

5. На завершення придумайте слово або фразу, які ви могли б використовувати, щоб за необхідності перенестися в це місце. 

Усвідомлення своїх емоцій може допомогти зменшити їхню силу впливу, тому що ви не засуджуєте емоції або свою поведінку, натомість просто спостерігаєте. Регулярні вправи на релаксацію та усвідомленість допоможуть вам заспокоювати своє тіло, коли воно реагує на легкі ознаки дратівливості або гніву. 

Адже якщо тіло розслаблене, дратівливість та гнів слабші, а отже, їх легше контролювати.

Тебе може зацікавити