Європейська комісія 10 червня оголосила про 18-й пакет санкцій, спрямованих на посилення тиску на енергетичний і фінансовий сектори російської федерації. Цей пакет передбачає низку суттєвих обмежень, які мають на меті зменшити доходи рф від експорту енергоносіїв та ускладнити модернізацію російської економіки.
Про це розповідає KURAZH
Значні зміни у сфері енергетики
Однією з ключових новацій є заборона на будь-які транзакції, пов’язані з газопроводами «Північний потік-1» та «Північний потік-2». Це означає, що жоден учасник європейського ринку не зможе брати участь у фінансових чи інших операціях щодо цих трубопроводів. Додатково, Єврокомісія пропонує знизити граничну ціну на нафту з 60 до 45 доларів за барель, що має призвести до скорочення надходжень уряду росії, адже експорт нафти залишається одним з основних джерел доходу країни.
«Пропонуємо запровадити заборону на транзакції для “Північного потоку-1” та “Північного потоку-2”. Це означає, що жоден оператор ЄС не зможе прямо чи опосередковано брати участь у будь-яких транзакціях щодо трубопроводів “Північний потік”. Повернення до минулого немає», – заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
У рамках боротьби з обходом санкцій, Єврокомісія планує розширити чорний список так званого тіньового російського флоту ще на 77 суден, які використовуються для транспортування нафти в обхід обмежень. Також планується заборонити імпорт перероблених продуктів, виготовлених на основі російської сирої нафти.
Нові фінансові та торговельні обмеження
В енергетичному та фінансовому секторах планується розширити санкції: передбачається повна заборона транзакцій через систему SWIFT для ще 22 російських банків. Обмеження також торкнуться операторів з третіх країн, які допомагають обходитись без санкцій, фінансуючи торгівлю з росією.
Єврокомісія пропонує заборонити діяльність Російського фонду прямих інвестицій, що повинно ускладнити модернізацію економіки рф та зміцнення її промислової бази.
Новий пакет санкцій передбачає і експортні обмеження на понад 2,5 мільярди євро. Вони стосуватимуться машин, металів, пластмас, хімікатів і товарів подвійного призначення, що використовуються у виробництві дронів, ракет та іншої військової техніки. За словами Урсули фон дер Ляєн, такі заходи мають не допустити модернізації російської зброї за допомогою європейських технологій.
Додатково, під санкції потраплять 22 російські та іноземні компанії, які прямо чи опосередковано підтримують військово-промисловий комплекс рф.
Окремо у Єврокомісії наголосили на важливості припинення бойових дій, закликавши до повного безумовного припинення вогню щонайменше на 30 днів задля зменшення страждань цивільного населення та створення умов для мирних переговорів.
Для остаточного впровадження санкцій усі країни-члени ЄС мають проголосувати одноголосно, після чого рішення має бути затверджене Радою ЄС на рівні міністрів закордонних справ. Розгляд питання заплановано на 23 червня.
Окрім секторальних обмежень, ЄС пропонує внести до санкційного списку ще дев’ять фізичних та 33 юридичних особи, які сприяють отриманню рф енергетичних доходів і підтримують російську військову промисловість.