Чорний Кролик: коли та як зустріти китайський Новий рік

by ira

Повноправно Чорний Кролик почне панувати вже з 22 січня – цього дня у Китаї святкується початок 2023 року. Він відзначається у другу повню після зимового сонцестояння 21 грудня і знаменує собою настання весни. Саме тому у традиційному китайському найменуванні цей день називають Святом Весни.

Про це повідомляє KURAZH з посиланням на meta.ua.

Готуватися до свята китайці починають сильно заздалегідь. Одним з основних етапів підготовки вважається генеральне прибирання, причому належить прибирати будинок за строго певною схемою – вичищаючи його від порога вглиб житла. Безпосередньо перед Новим роком весь інвентар, що використовується для прибирання, необхідно сховати. А причина криється в тому, що є легенда, згідно з якою боги в Новий рік залишають у будинках китайців удачу у вигляді особливого пилу, і якщо його випадково вимести за поріг – то удачі в цьому році не буде.

Вважається, що ретельне прибирання очищає будинок від негараздів та невдач, а також звільняє місце для всього нового та благополучного. З дому у прямому розумінні вимітають усе погане та приваблює процвітання.

Ну і як без прикрашеного святкового дерева на Новий рік? Тільки замість ялинки цю роль виконує так зване Дерево Світла, на яке напередодні свята можна повісити гірлянди, квіти або ліхтарики.

Ще одним обов’язковим святковим атрибутом в інтер’єрі вважаються парні написи, які є вертикально панно, виконані з паперових смуг червоного кольору. Там чорними чи золотими чорними виведені побажання наступного року. Такі сувої слід повісити по обидва боки дверей, а залишити їх можна зовсім до наступного свята.

Також слід над вхідними дверима розмістити виконаний на червоному папері ієрогліф “щастя”, причому закріпити його потрібно особливим чином догори ногами. За такого розташування його сенс можна трактувати як «прихід щастя». Також будинки можна прикрашати святковими червоними ліхтариками.

Натомість сніжинок під час святкування Нового року на вікнах китайських будинків можна побачити паперові прикраси цзяньчжі. Вони досить складні за виконанням і вирізають їх із цільного листа червоного паперу, а основою є зображення рослин або тварин, а також, наприклад, добрих духів.

Святкування та феєрверки

Святкування китайського Нового року триває певний період. При цьому щодня закладено свій зміст і святковий “регламент”. Наприклад, перші дні потрібно присвятити тому, щоб зустрітися із родичами та привітати їх, подарувавши подарунки. А потім уже можна намічати зустрічі із друзями.

У саму новорічну ніч одна із традицій – “сторожити рік”, тобто не спати до ранку. Вважається, що якщо заснути цієї ночі, тобто ризик упустити своє щастя і удачу.

А запуск феєрверків у Китаї – це не лише розвага, а й давня традиція. Гукання і тріск вважаються добрими відлякувачами злих духів, які тільки й чекають, щоб оселитися в новому році в кожному будинку.

10 китайських прийме на Новий рік, дотримання яких приносить удачу

Китайці вірять у те “як зустрінеш новий рік, так його і проведеш”, і існує безліч забобонів та звичаїв, яких потрібно дотримуватись у період Свята Весни.

  1. Не можна робити прибирання чи мити голову перші три дні нового року, оскільки це змиє успіх;
  2. Не можна стригти волосся протягом місяця, щоб не “урізати багатства”;
  3. Не можна брати гроші у борг;
  4. Не варто приймати ліки в перший день року та розпочинати курси лікування;
  5. Не можна їсти каші на сніданок у перший день нового року, оскільки каша для китайців – це їжа бідняків.
  6. Заміжньої дочки не можна відвідувати будинок своїх батьків у день китайського Нового року. Вважається, що це принесе батькам нещастя та створить економічні проблеми у сім’ї. За традиціями, заміжня дочка може відвідати будинок своїх батьків на другий день китайського Нового року;
  7. Не потрібно одягати одяг білого кольору, оскільки це символ жалоби;
  8. Не можна дарувати непарні суми грошей, непарні предмети;
  9. Намагаються задобрити та втішити дітей у новорічні свята, адже дитячий плач викликає невдачі;
  10. Заборонено користуватися ножицями та іншими гострими предметами.

Звичайно, всі традиції китайців дотримуватись не обов’язково, але з деяких можна запозичити щось близьке для себе. Тим більше, чим не привід вкотре зібратися великою родиною?

Тебе може зацікавити