Основи господарювання передаються з покоління до покоління, і кожен з батьків намагається прищепити своїй дитині базові навички самообслуговування, інформує KURAZH.
Але насправді ті дії, які багатьма виконуються роками, можна вважати необов’язковими і навіть марними. Якщо перестати їх робити, результат не зміниться, а от заощаджений час краще витратити на корисніші речі.
Чищення між плиткових швів
Не потрібно витрачати час і вимивати бруд у швах між плиткою під час кожного прибирання. Через кілька днів вони знову забруднюються і доведеться знову все вичищати.
Краще раз на рік покривати шви спеціальним герметиком, який буде запобігати накопиченню бруду та дозволить забути про це заняття назавжди.
Прасування постільної білизни та рушників
У багатьох є звичка вигладжувати постільну білизну, рушники та інший текстиль після висихання. Але якщо подумати, це марна справа, яка забирає багато часу.
Рушники відразу після використання втрачають вигляд, а постільна білизна і так трохи розгладжується під час експлуатації.
Наприклад, штори — так, можна погладити перед тим, як їх вішати, але потрібно враховувати особливості тканини.
Перекладання їжі в меншу ємність
Дуже часто залишки приготованої їжі з великих каструль перекладають у контейнери або миски з метою економії місця в холодильнику. Частка сенсу в цьому є, можна зробити так, якщо холодильник справді переповнений.
Але на постійній основі ця дія не обов’язкова, тому що доведеться мити дві ємності замість однієї, витрачати час і морочитися з контейнерами.
Витирання посуду після миття
Посуд для щоденного використання немає сенсу витирати щоразу після миття. Вода може стекти самостійно, достатньо поставити її на спеціальну сушарку для посуду або залишити на рушнику біля раковини.
Натирання посуду ще можна зрозуміти, якщо йдеться про прийом гостей, коли його потрібно швидко висушити та усунути можливі розводи. Для цього слід вибирати рушник без ворсу, щоб волоски не залишилися на посуді.
Споліскування посуду перед посудомийкою
На те вона і посудомийна машина, щоб мити посуд. Не потрібно попередньо обполіскувати тарілки та інше начиння, це зайва дія. Достатньо прибирати залишки їжі, якщо вони є.
Щоденне чищення ванни
Очищати ванну хімічними засобами необхідно в міру забруднення. Щоб вона якомога довше залишалася чистою, потрібно просто привчити всіх домочадців обполіскувати ванну після використання.
Те саме стосується й раковини, якщо хтось помив брудні руки чи інший предмет, нехай ополосне її за собою, тоді сантехніка довше залишатиметься чистою.
Щоденне чищення плити
Після приготування плита часто забруднюється, тому що на неї можуть потрапити бризки, щось впасти або витекти з каструлі. Так, її слід помити за собою, але не обов’язково робити це за допомогою хімічних засобів, досить просто протерти поверхню вологою ганчіркою.
Спеціальні засоби можна використовувати щомісяця, оскільки агресивна хімія негативно впливає покриття.
Часте миття підлог
Багато господинь звикли мити підлогу мало не щодня, але, по-перше, робити це необов’язково, тому що пил просто не встигне зібратися за такий короткий час, а по-друге, багато підлогових покриттів не терплять такого частого зволоження.
Мити підлогу можна в середньому один-два рази на тиждень, але якщо необхідно, то протирати її через день. В інший час, наприклад, через день, досить проходити по підлозі віником або пилососом для усунення сміття.
Спостереження за стравою, що готується
Не обов’язково стояти над каструлею і регулярно знімати пінку з бульйону, адже можна зробити це наприкінці варіння. Можна поставити їжу готуватися та паралельно займатися іншими справами.
Звичайно, виняток становлять ті страви, які потребують постійного помішування. До речі, дуже спрощує життя і економить час мультиварка, за нею взагалі не потрібно стежити.
Такі прості правила допоможуть господині заощадити час та витратити його з користю для себе та своєї родини.