Як проходить курортний сезон в Одесі під час війни та ракетних обстрілів

by ira

У багатьох українців літо асоціюється з відпочинком біля моря. Один з ключових маршрутів – Одеса. З настанням літа, посумувавши під ракетними ударами, місто прагне хоч трохи “розправити плечі”. Народ потягнувся до літніх кафе, в парки і сквери, і, зрозуміло, на узбережжя. Але війна внесла свої корективи: відвідування пляжів заборонено.

Як передає KURAZH, про це пише УНІАН який дізнавався, як зараз проходить курортний сезон в місті, яке знаходиться під постійним прицілом корабельного угруповання РФ.

Премії Дарвіна на всіх не вистачить

Як зазначає представник оперативного командування “Південь” Владислав Назаров, зараз узбережжя – не місце відпочинку, а потенційний рубіж оборони. Адже в Чорному морі постійно курсує корабельне угруповання РФ, яке загрожує обстрілами не тільки Південній Пальмірі, а й всій Україні. Актуальна загроза і висадки на узбережжі російського десанту… В Чорному морі плавають сотні ворожих мін: лише за тиждень до одеського берега, в тому числі до популярного пляжу, прибило п’ять таких боєприпасів.

Проте, багато хто все ж ризикує: намагаються засмагати біля води і купатися. Як правило, такий відпочинок завершується “душевною” бесідою з правоохоронцями і (або) відвідуванням райвідділу.

Як розповіла УНІАН прессекретар регіонального управління патрульної поліції Алла Марченко, Одеська обласна військова адміністрація настійно рекомендує населенню на узбережжі не перебувати. Дотримання цих правил, продиктованих війною, контролюють поліцейські, тероборона і ЗСУ: з відпочиваючими проводять роз’яснювальну роботу, перевіряють документи, вміст мобільних телефонів і, звісно, вимагають звільнити піщану зону.

“На жаль, не всі реагують адекватно. Якщо одні вибачаються і відразу йдуть, то інші намагаються бунтувати – вступають в словесну перепалку і навіть чинять опір. Подібна поведінка, зрозуміло, абсолютно безглузда: порушників затримують…”, – розповіла прессекретар.

Одним з найбільш феєричних затримань стало витягання з води чоловіка, що пірнув в море практично на очах у патрульних. Одягнений у плавки “курортник” не бажав виходити з води і відчайдушно чинив опір. Але його за допомогою інших відпочиваючих все-таки втягнули на пірс, наділи наручники і повели геть… Ледь не повторила його долю одеситка, яка вирішила “на мінах” позайматися йогою. На пропозицію спокійно піти вона відповіла вельми агресивно, буквально голосячи на весь пляж: “Живу в своє задоволення, а, якщо вибухну – нікого не стосується!”.

Подібні рейди приносять правоохоронцям й інший результат.

“Під час патрулювання узбережжя ми затримали кількох закладників [наркотиків] і парочку збоченців. А на одному з пляжів – двох хлопців: при перевірці їхніх телефонів виявили занадто багато відповідних фото і активне листування з абонентами РФ”, – акцентує Марченко.

Морське узбережжя в Одесі заміноване / фото REUTERS
Морське узбережжя в Одесі заміноване / фото REUTERS

Деякі дорослі, порушуючи заборону, наражають на небезпеку і своїх дітей. Так, сім’ї деяких індивідуумів намагаються робити фотознімки на тлі табличок з написом “Міни”. Спікер начальника Одеської ОВА Сергій Братчук закликав городян і гостей чорноморської перлини утриматися від подібного креативу: “Премії Дарвіна на всіх не вистачить. Не варто забувати, що прижиттєво її нікому не дають”.

Заборону порушують і в районах Одеської області. Місцеві жителі наполегливо продовжують ходити до узбережжя, наприклад, у відомих курортних селищах Расейка і Катранка. За словами голови Лиманської громади Василя Резніченка, на цій території навіть довелося розібрати містки, що ведуть до моря.

“Заборона прогулянок по піщаних пляжах діє вже давно, проте деяких це не зупиняє. Тому діяти довелося кардинально: всі містки, що ведуть до пляжу, тепер розібрали, доступ до узбережжя максимально обмежений”, – заявив Резніченко і закликав населення не ризикувати.

Бешкетники отримали повістки

На узбережжі Одеси відкрилися окремі сезонні клуби. Кажуть, мовляв, клієнти там купаються тільки в басейні, й до моря їх не пускають. Городяни ставляться до цього неоднозначно. З одного боку – потрібно сприяти бізнесу, з іншого – гучні веселощі на тлі війни виглядають якось аморально. А буквально днями в курортній Аркадії чоловіки влаштували п’яну бійку, яка викликала неабиякий суспільний резонанс.

Голова Одеської ОВА Максим Марченко пообіцяв подібне присікати на корені: “У той час, як наші захисники гинуть і отримують поранення, не пускаючи орду в Одеську область, деякі особи влаштовують бійки біля нічних клубів, порушуючи правила комендантської години і роботи, які встановлені для цих закладів…”, – заявив він, і зажадав негайної реакції відповідних служб.

За словами Братчука, учасників бійки поліція вирахувала. З ними проведено профілактичну бесіду, після якої чоловікам вручили повістки до відповідного територіального центру комплектування…

Відвідувати прибережні зони в Одесі цього року заборонено / фото REUTERS
Відвідувати прибережні зони в Одесі цього року заборонено / фото REUTERS

Але, незважаючи ні на що, одесити вишукують можливість урізноманітнити дозвілля. Одні загоряють на прибережних схилах, інші – на дахах житлових будинків, а дехто пристосовується навіть до купань. Так, молодий чоловік прийшов на один з міських пляжів, де піщана зона покрита дерев’яним настилом. Хлопець прихопив з собою тазик і відро, яке на мотузці опускав у море… Таким чином, він, не порушуючи приписи ОВА, забезпечив собі морські купання, не заходячи у воду.

Екскурсії для біженців та “спадщина” окупантів

Звісно, Одеса приваблює не тільки морем. Туристи із задоволенням відвідують знакові місця, і в мирний час від бажаючих купити ту чи іншу екскурсію, що називається, не було відбою. Зараз все по-іншому. Пустують готелі, багато турагентств закриті, хтось із гідів вступив до лав ЗСУ, хтось став волонтером – допомагає українським бійцям…

Деякі туроператори переключилися на евакуацію біженців до Польщі, Німеччини, Болгарії, Молдови, Румунії. Люди виживають, як можуть. Наприклад, колишній керівник Музею контрабанди (музей давно закрився через фінансові труднощі) Олександр Отдельнов вирішив провести екскурсію по місту. Її тривалість – “поки не втомитеся”, вартість – “хто скільки може, або задарма”. Половину виручки в присутності екскурсантів окремо обіцяє перевести на потреби ЗСУ.

“Легендарна Фаїна Раневська говорила, що сумною попою весело не пукнеш, це так, але підняти собі настрій, насолоджуючись величною красою Одеси і захоплюючись запаморочливими історіями її жителів, не тільки можна, але і потрібно. Приходьте, я зроблю вам ненудно!”, – жартує чоловік.

Не зраджує почуття гумору і народному артисту України Борису Барському. Вирішивши жартувати над пляжниками, він розмістив у соцмережах своєрідний прейскурант: “Парасолька пляжна – 100 грн, шезлонг – 200 грн, міношукач – 500 грн, сапер запасу – 100 у. о., бомж-пішохід – 1 літр”.

Схоже, навіть у ситуації, що склалася одесити залишаються вірними собі…

Як зазначив президент Одеської асоціації туроператорів і агентств Олександр Грабовський, зараз говорити про туризм як про бізнес – передчасно: “Доїхати ми нікуди не можемо, приїхати до нас можуть хіба що біженці”.

В Одесі повертається інтерес до екскурсій / фото УНІАН
В Одесі повертається інтерес до екскурсій / фото УНІАН

Водночас, за його словами, робота потихеньку налагоджується. Наприклад, сам Грабовський створив новий тур, який називається “Дачі одеських небожителів”. Частина цих будівель-пам’ятників знаходиться на території ботанічного саду Одеського національного університету.

“Місце цікаве не тільки як об’єкт садово-паркового мистецтва, а й історичними та архітектурними пам’ятками – парки і дачі Папудових-Мартинових, Родоканакі, “Царство квітів” сімейства Брун, оранжерея дачі Маразлі, особняки Шехтера і Ашкеназі… Люди отримують задоволення від прогулянки, відкривають цікаві сторінки Одеської історії”, – розповів глава асоціації.

Для переселенців екскурсії абсолютно безкоштовні. Цією можливістю вже скористалися десятки жителів Маріуполя і Херсона, яким вдалося вирватися в Одесу. Дорослі й діти, що втекли з окупованих територій, жваво реагують на цікаві факти, пов’язані з місцевою архітектурою. Спеціально для них Грабовський організовує захоплюючу прогулянку по знаменитому ринку “Привоз”. Їх щира подяка Одесі – посмішки на змучених обличчях…

Що стосується відродження туристичної галузі, то, за словами Грабовського, вона неодмінно оживе: “З наближенням нашої перемоги Україна стане привабливим місцем. Вважаю, що туризм повинен стати провідником нашої країни. Ми будемо показувати українцям та іноземцям не тільки те, як ми її відновлюємо, а й те, що російські варвари залишили по собі. Особисто я планую робити такі тури – варварство окупантів необхідно відобразити в очах людства”.

Тебе може зацікавити