Втрата енергії від хронічної втоми подібна до симптомів грипу: м’язи стають слабкими, голова закутується в туман, а бажання спати весь час. Іноді можуть з’являтися миті “просвітлення”, коли інтерес до оточуючого світу знову з’являється, але ще не на повну потужність. Є також моменти радості від життя, але одночасно відчуваєш, що це щось тимчасове, інформує KURAZH.
Як же знайти спосіб подолати це стан?
Синдром хронічної втоми впливає на сприйняття себе. Людина без цього діагнозу здатна працювати вдень, відпочивати ввечері, підтримувати взаємовідносини з іншими, займатися побутовими справами, спортом та улюбленими заняттями… І наступного дня встати і продовжити. Але хто стикається з хронічною втомою, відчуває, що тягне себе до останнього робочого моменту, увечері їсть найпростішу їжу і не має сил помити посуд, адже відчуває виснаження.
Змінюється й відношення до оточуючих. Скасування планів та відмови від запрошень призводять до почуття невдоволення і засмучення від того, що доводиться так діяти. Не можеш насолоджуватися якісно часом з родиною, а водіння втомлює ще більше. Звісно, це викликає певне розчарування та негоду, і це зрозуміло. Але як можна попередити та подолати цей стан?
1. Попрощайся з ідеальною версією себе
Вона сповнена енергії, все робить на відмінно, та ще й зачіска прекрасна? Вона ніби дивиться на тебе з презирством і каже: “Що, ти справді знову втомилася?” Настав час вигнати її з голови. Наступного разу спробуй відповісти їй так, щоб вона затулила рота і більше не виступала.
2. Слухай своє тіло
Спробуй не приглушувати прохання організму, а дослухатися до них. Десять годин сну? Є. Читання замість прибирання? Є. Відпочинок у суботу замість пробіжки? Є. Коли ви працюєте злагоджено, організм не залишиться у боргу перед мозком.
3. Продовжуй говорити “ні”
Ти справді не зобов’язана ходити на зустрічі та вечірки, якщо не хочеш. Твоя енергія для цього надто обмежена. Натомість ти можеш ходити туди, де цікаво, хай і не так часто, як інші.
4. Навчися любити час, проведений із собою
Оскільки ти не можеш постійно кудись ходити, доведеться багато часу бути на самоті. Сприймай це як радість, а не як покарання. Читай цікаві книги, займайся рукоділлям або просто дивися у вікно.
5. Підтримуй відносини
Якщо не всі друзі залишаються з тобою через те, що ти з ними не зустрічаєшся, нічого страшного. Тим, хто дорогий, варто пояснити, чому так відбувається, і ви, напевно, знайдете зручні варіанти спілкування.