Протягом століть інженери, історики та глядачі затамували подих над долею знаменитої дзвіниці, яка пережила чотири землетруси та коливалась туди-сюди, але якимось чином все ще стоїть з однойменною нахилом.
Про це інформує KURAZH з посиланням на nnews.com.
Це не без хитрого втручання, що вежа уникла побачення з силою тяжіння. Фактично, ще до того, як це було закінчено, інженери боролися за те, щоб повернути конструкцію у вертикальне положення.
Ми всі тепер можемо зітхнути з полегшенням, завдяки останньому обстеженню дзвіниці, яке показало, що її стан набагато кращий, ніж прогнозувалося . Вежа піднялася приблизно на 4 сантиметри (1,6 дюйма) за 21 рік після останніх стабілізаційних робіт.
Дослідження проводила команда інженерів-геотехніків за фінансування Opera Primaziale Pisana (O₽A), некомерційної організації, створеної для нагляду за будівельними роботами зі збереження історичного місця.
«Враховуючи, що це 850-річний пацієнт із нахилом близько п’яти метрів і осіданням понад три метри, стан Пізанської вежі чудовий», — сказав представник O₽A National Associated Press Італії. Агентство (ANSA) на початку цього місяця.
Будівництво Пізанської вежі почалося в 1174 році, і через кілька років – фактично після будівництва її перших кількох ярусів – стало очевидно, що щось не так. Його неглибокі фундаменти були побудовані на нестійкій основі з мулу, піску та глини, яка була м’якшою з південного боку.
Інженери намагалися виправити нахил по ходу руху, роблячи верхні поверхи вищими з одного боку, ніж з іншого, в результаті чого вийшла, можна сказати, дивовижна будівля, яка вигнута, а також похилена.
Протягом багатьох років, коли її нахил збільшувався, інженери намагалися укріпити восьмиповерхову вежу, іноді погіршуючи проблему . У 1990-х роках Пізанська вежа була не ближче до твердої землі, нахилена на 5,5 градусів на південь, трохи за точку, в якій, як припускали інженери, вежа впаде.
Невдовзі після цього вежу закрили для відвідувачів, і уряд Італії залучив групу експертів під головуванням інженера -будівельника Мікеле Яміолковскі, щоб розробити, як її врятувати. Вони думали про закачування цементу під вежу, але вирішили, що це занадто ризиковано, і натомість спробували закріпити північну сторону вниз за допомогою 900 тонн (816 метричних тонн) свинцевих вантажів, щоб урівноважити затонулу південну.
Коли це не спрацювало, вони викопали землю з-під північного боку вежі. Повільно він почав підніматися вгору – і обертатися. Будь-хто, хто грав у Jenga, що кидає виклик гравітації, знав би, як це буде нервово.
Десятилітній проєкт стабілізації врешті-решт був завершений у 2001 році, після чого вежа випрямилася приблизно на 40 сантиметрів, і тепер її нахил становить лише 4 градуси – все ще вдвічі більше, ніж початковий нахил будівлі на момент завершення будівництва в 1350 році.
У 2013 році дослідники з національного наукового агентства Австралії CSIRO також нанесли на карту кожен закуток і щілину вежі за допомогою 3D-сканерів, створивши кілька примарних цифрових реконструкцій вежі, які можна було б використати, якщо будівля потребуватиме ремонту.
Повалення, сподіваюся, не буде. За словами геотехніка Нунціанте Скеглія, професора геотехніки в Університеті Пізи, який входить до групи моніторингу, вежа зараз так легко коливається, коливаючись в середньому приблизно на півміліметра на рік.
«Хоча найбільше значення має стабільність дзвіниці, яка краща, ніж очікувалося», — сказав Скеглія ANSA.
Пізанська вежа в Італії — не єдина історична визначна пам’ятка, яку ретельно оглядають через побоювання обвалу. Вчені протягом століть спостерігали за тріщинами в щиколотках Давида Мікеланджело, які могли зруйнувати найдосконалішу статую у світі. Зусилля, які посилилися після того, як у 2014 році було встановлено, що невеликий нахил на 5 градусів уже спричинив пошкодження та зрештою міг призвести до катастрофи. невдача. Землетруси того ж року не допомогли зняти напругу.
Незважаючи на те, що доля Давида непевна, на щастя, Пізанська вежа буде в безпеці принаймні протягом наступних 300 років, а може, й більше, вважають експерти. Деякі інженери навіть вважають, що зусилля з реставрації можуть бути настільки успішними, що сумнозвісна вежа може одного разу відновитися.
За іронією долі, дослідження показують , що той самий м’який ґрунт під фундаментом вежі, який створив її характерний нахил, тепер може забезпечувати певний захист від землетрусів, даючи структурі довший, менш руйнівний період природної вібрації, якщо її коливати.
Тому, мабуть, краще поставити собі запитання: чи встане Пізанська вежа коли-небудь прямо? І що тоді буде з його назвою?