Що відомо про найглибші моря на Землі

by ira

Учені протягом багатьох десятиліть вивчали морське дно в різних частинах світу і встановили, які з океанів є найглибшими. Так, давайте спершу спробуємо вгадати, які це можуть бути, а потім перевіримо наші припущення. Тут представлено п’ять найглибших морів на Землі, інформує KURAZH.

Море Уеддела

Це море знаходиться неподалік берегів Західної Антарктиди й свою назву отримало на честь британського мореплавця Джеймса Уеддела, який відкрив його в 1823 під час британської експедиції.

Поверхня моря майже завжди вкрита кригою, товщина якої може досягати 10 метрів. Тут можна побачити айсберги. Взимку температура біля південного узбережжя часто опускається нижче -30 градусів, а влітку тримається в районі 0-10°C.

Найглибша точка Моря Уедделла — 6,8 тис. метрів від поверхні. Найглибше — у північній частині, але в півдні води дрібніші.

Море Банда

Море, що отримало назву Банда, стоїть на четвертому місці в топі найглибших. Воно розташоване на заході Тихого океану, в районі островів Малайського архіпелагу (Індонезія) та визнано морським екорегіоном. Ця місцевість славиться мальовничими кораловими рифами, а також шикарною природою — прекрасними лісами та безліччю рослин та тварин-ендеміків.

Природа тут фантастична, та й глибина шокує.

Найнижча точка моря Банда — 7200-7400 метрів. Тут розташована западина Вебера, яка є ні що інше, як відкритий океанічний розлом. Вона вважається найглибшим на планеті перед дуговим басейном.

Райський куточок із неймовірною глибиною.

Через те, що тут сходяться три тектонічні плити (Євразійська, Тихоокеанська та Індо-Австралійська) в морі Банда дуже часто трапляються землетруси.

Карибське море

Це море Атлантичного басейну, навколо якого розвивається сюжет відомого фільму з Джонні Деппом і чиє узбережжя славиться своїми шикарними пляжами, входить у топ за популярністю не тільки у туристів та шукачів скарбів. Незважаючи на те що воно напівзамкнене (більша частина обмежена берегами Америки та Антильськими островами) і в нього маленька порівняно з іншими морями площа, Карибське море має цікаву геологічну історію.

Карибське море не тільки курорт, а й одна з найглибших водойм на Землі. Море напівзамкнене, але при цьому глибоке.

В результаті процесів у земній корі, що відбувалися мільйони років тому, тут утворилися підводний Кайманів хребет (де-не-де він виходить на поверхню у вигляді однойменних островів) і Кайманів жолоб. В останньому знаходиться найглибша точка цього моря й одна з найглибших морських точок на планеті взагалі. Її позначка — близько 7700 метрів нижче за рівень моря. Взагалі ж дно цього водоймища скрізь поцятковане западинами та жолобами.

Кораллове море

На другому місці у списку найглибших на нашій планеті стоїть ще одне море Тихоокеанської акваторії — Коралове. Воно розташоване між Австралією, Новою Гвінеєю та Новою Каледонією. Таку назву море отримало, як неважко здогадатися, через велику кількість в ньому коралів.

Басейн цього моря був утворений у період між 58 млн та 48 млн років тому. Рельєф його дна сильно розчленований, і геологічні процеси досі не завершені (про що свідчать регулярні землетруси).

Протягом останніх кількох років найглибші частини цього водоймища були вивчені ретельніше, завдяки чому і з’ясувалося, що за своєю глибиною воно поступається лише одному морю на Землі. Найглибша точка Коралового моря, за останніми даними, становить 9174 метри.

Філіппінське море

Ну а найглибше море у світі — Філіппінське (до речі, сусід моря Банда). Котловина цього водоймища дуже неоднорідна і за складністю вчені її порівнюють з ложем океану. На дні зустрічаються не лише підводні гори та хребти, а й підводні вулкани до 3000 метрів заввишки.

А ще дном Філіппінського моря проходить знаменита Маріанська западина — найглибший з океанічних глибоководних жолобів на землі. Глибина цієї нижньої точки — понад 11 тис. метрів, і це найнижча відмітка з тих, які зафіксували на цей час у морях на нашій планеті.

Щоправда, за іншими даними, найглибше місце Філіппінського моря — в однойменному (Філіппінському) жолобі. Це понад 10,5 тис. метрів нижче за рівень моря, що теж вражає, і дана позначка також є рекордною для морів.

Тебе може зацікавити