Сонячний та тепловий удар: у чому відмінності?

by Max

Тепловий та сонячний удар мають загалом однакові симптоми. Обидва стани викликані нездатністю тіла охолоджуватися, коли температура досягає небезпечно високих рівнів. Ключова відмінність полягає в тому, що тепловий удар можливий у будь-якому дуже спекотному приміщенні і діє на все тіло, тоді як сонячний удар виникає через прямі сонячні промені і впливає безпосередньо на головний мозок, інформує KURAZH.

Причини та наслідки теплового удару

Вплив на організм високої температури за підвищеної вологості дуже негативний. Тепловий удар можна отримати на вулиці, в приміщенні, в лазні, сауні, в автотранспорті і т. д. При цьому організм втрачає значну кількість води та виникає збій у терморегуляції. Чинники, що впливають на розвиток теплового удару:

  • довге перебування на спеці;
  • робота поблизу джерела високої температури;
  • одяг, який перешкоджає випаровуванню поту;
  • незаповнення водного балансу в спеку;
  • фізична активність за високої температури повітря.

Медицина розрізняє тепловий удар кількох ступенів важкості.

  1. Ознаки легкої форми: млявість, втома, сонливість.
  2. Ознаки середньої форми: вищеописані, а також додається підвищена температура тіла, нудота, напівнепритомність, підвищена пітливість, носова кровотеча, сильна спрага.
  3. Тяжка форма теплового удару — це небезпечний стан для організму. Виникає сплутаність свідомості, пітливості немає, шкіра суха та гаряча, аритмія, можливі пошкодження серцевого м’яза, нирки відчувають сильний стрес.

У постраждалого, який був на сонці, можуть спостерігатися ознаки і теплового, і сонячного удару.

Причини та наслідки сонячного удару

Головна причина сонячного удару — тривале перебування під прямим сонячним промінням без головного убору. Симптоми сонячного удару включають запаморочення, млявість і слабкість, головний біль, що розростається, розсіяний зір, підвищення температури тіла, сухість у роті і спрагу, носова кровотеча, іноді — почуття нудоти. При сонячному ударі перегріваються усі відділи головного мозку, порушуються його функції, набрякає оболонка та збільшується артеріальний тиск. Особливо небезпечний сонячний удар дітям та літнім людям. За наявності ознак сонячного удару рекомендовано негайно піти в прохолодне приміщення, накласти компреси, що охолоджують, випити прохолодної води і звернутися до лікаря

В особливо серйозних випадках людина може втратити свідомість. Також існує три різновиди наслідків такого удару: у першому випадку може зупинитися дихання та серце, у другому — зупинка серця та кома, а у третьому — поява галюцинацій, марення та навіть параліч.

Різниця теплового та сонячного ударів

Інфрачервоне випромінювання, що йде від сонця, може проникати через гематоенцефалічний бар’єр, викликаючи зміни у відділах головного мозку. Зайве кровонаповнення мозку призводить до стискання всіх клітин. Нервові сплетення перестають отримувати адекватну кількість кисню. При довгому стані може настати некроз тканин та набряк легень.

Тепловий удар впливає не точково на головний мозок, але на усі системи організму. Зайве нагрівання тіла можна зупинити, якщо людина при настанні неприємних симптомів змінить обстановку. У всіх випадках людині можна допомогти, для цього необхідно:

  • ізолювати постраждалого від сонця;
  • дати доступ повітря;
  • накласти холодний компрес на лоб;
  • дати понюхати нашатир, напоїти прохолодною водою;
  • у серйозних випадках викликати швидку.

За високої температури жарознижувальні ліки не допоможуть, необхідна допомога лікаря. Простіше попередити даний стану, дотримуючись профілактики теплового та сонячного удару.

Запобіжні заходи

Щоб уникнути небажаних впливів від сонця, спеки необхідно берегти голову. При виході надвір варто одягати головний убір. Надворі потрібно уникати сонячних місць, перебуваючи переважно у тіні. Без особливих причин у дуже спекотну погоду не варто виходити з дому або робити це до 12 годин і після 16-17 годин. На вулицю потрібно взяти з собою воду без газу та вологі серветки для обличчя. На пляжі — користуватися сонцезахисними кремами, не перебувати під прямими променями сонця, не вживати алкоголь та жирні продукти.

Людині часто буває погано спекотного літа в переповнених автобусах або маршрутках. Тут можна скористатися таким лайфхаком: заздалегідь купити пляшечку з водою з холодильника і, перебуваючи в транспорті, прикладати її до шиї збоку (до яремної вені), так кров потраплятиме в мозок охолодженою. Робити це варто без хронічних захворювань горла.

Тебе може зацікавити