Головна Новини Другий тур президентських виборів у Румунії: явка перевищила показники першого туру

Другий тур президентських виборів у Румунії: явка перевищила показники першого туру

У Румунії триває другий тур президентських виборів, і цього разу виборча активність громадян суттєво зросла порівняно з попереднім етапом. Станом на 15:00 понад 7,6 мільйона румунів вже взяли участь у голосуванні, що майже на 10% більше, ніж у першому турі. З них 1,2 мільйона проголосували за межами країни, а 6,4 мільйона — безпосередньо на території Румунії.

Про це розповідає KURAZH

Зростання явки на фоні політичної турбулентності

Активність виборців стала рекордною не лише у порівнянні з першим туром, який відбувся 4 травня і зібрав 5,8 мільйона голосів, але й із листопадовим голосуванням минулого року, що було анульоване через звинувачення у втручанні російської федерації. Тоді румунська влада скасувала результати, заявивши про незаконний вплив на результати виборів на користь Келіна Джорджеску.

У другому турі кандидати представляють діаметрально протилежні політичні підходи. Націоналіст Джордже Сіміон балотується після того, як його висунули замість Келіна Джорджеску, якому анулювали право на участь через підозри у впливі з боку росії. Його конкурент, чинний мер Бухареста Нікушор Дан, відомий своєю центристською позицією.

Протистояння кандидатів і міжнародний контекст

Після першого туру 4 травня, Сіміон отримав близько 41% голосів, а Дан — майже 21%. Згідно з останніми соціологічними опитуваннями, Джордже Сіміон утримує лідерство, однак розрив між ним і опонентом суттєво скоротився, що свідчить про напружену боротьбу.

У листопаді 2024 року Служба безпеки України оголосила Джордже Сіміону заборону на в’їзд до країни, звинувативши його у антиукраїнській діяльності та поширенні дезінформації. Сам кандидат натомість називає причиною такого рішення свою «прорумунську діяльність» та підтримку румунської меншини в Україні.

Сіміон у відповідь заявив, що це рішення є наслідком його «прорумунської діяльності» й підтримки прав румунської меншини в Україні.

Попри те, що Сіміон відкрито критикував вторгнення росії в Україну, він не підтримує надання військової допомоги Києву, наполягаючи на мирному врегулюванні конфлікту. Водночас його опонент Нікушор Дан послідовно виступає за підтримку України, підтримує військову допомогу і виступає за тіснішу інтеграцію Румунії у європейські ініціативи, спрямовані на допомогу українській державі.

Президент Румунії має впливові повноваження: він призначає прем’єр-міністра (за погодженням з парламентом), представляє країну на самітах НАТО та ЄС і має право вето від імені держави в Євросоюзі. Явка на виборах свідчить про високу зацікавленість румунського суспільства результатами цього голосування після тривалого періоду політичної нестабільності.

Тебе може зацікавити