Головна Натхнення Архітектурно-історичні пам’ятки України

Архітектурно-історичні пам’ятки України

by ira

Код нації формує багато складових: історія, традиції, поезія та музика, архітектурні та художні пам’ятки, визначні місця та постаті, якими ми особливо пишаємося, та завдяки яким гордо заявляємо про себе на міжнародній арені.

Про це розповідає KURAZH

Як передає KURAZH, до 31-го дня народження сучасної України ELLE розповідає про архітектурні пам’ятки України — в різні історичні періоди вони слугували культурними центрами, оборонними спорудами чи релігійними осередками.

Замок Паланок

Замок у Мукачеві, зразок середньовічної фортифікаційної архітектури. Час заснування невідомий, проте про споруду вже згадують у документах XI століття.

Instagram: @miishynin

Замок Любарта 

Найстаріша споруда Луцька, яка почала формуватися на основі невеликого поселення ще в X столітті. Пізніше укріплення реконструював князь Гедимін Любарт.

Instagram: @yakandriy

Хотинська фортеця 

Середньовічна укріплена фортифікаційна споруда в Чернівецькій області, збудована на межі XIII–XVIII століть. Під стінами фортеці відбувалася Хотинська війна — одна з наймасштабніших битв у Європі.

Instagram: @yakandriy

Києво-Печерська лавра

Православний монастир у Києві, заснований в XI столітті монахами Антонієм і Феодосієм. Він став центром розповсюдження і затвердження християнства в Київській Русі. Пізніше монастир отримав статус «лаври».

Instagram: @anton_cherkio

Ластівчине гніздо 

Неоготична пам`ятка архітектури, розташована на 40-метровій скелі Ай-Тодорського мису в Криму. Ластівчине гніздо нагадує середньовічний лицарський замок, проте такого вигляду споруда набула в XX столітті.

Фото: Володимир Заїка

Софійський собор 

Собор збудований у 1011-1018 роках князем Ярославом у Києві. До XIII століття архітектурна пам’ятка була головною церквою Русі, після занепаду її відновили митрополит Петро Могила та гетьман Іван Мазепа. 

Instagram: @zaiarnyi_pasha

Будинок з химерами

Київську архітектурну споруду неоготичного стилю збудував Владислав Городецький у 1901-1903 роках. Будинок отримав таку назву завдяки скульптурним прикрасам, які відтворювали міфічних істот або тваринний наземний та підводний світи.

Instagram: @dionisium

Палац Потоцьких 

Палац створений у стилі «барокового класицизму» на замовлення графа Альфреда ІІ Потоцького. Його спроєктував французький архітектор Луї Довернь і модифікували львівські архітектори Юліуш Цибульський та Людвік Балдвін-Рамулт. Чітке планування палацу поєднується із багатим зовнішнім оформленням.

Instagram: @vitalii.semeruk

Львівська Національна Опера

Львівський національний академічний театр опери та балету названий на честь української оперної співачки Соломії Крушельницької. Будівництво театру розпочалось у червні 1897 року, а вже через три роки у ньому відбулася прем`єра лірико-драматичної опери «Янек» Владислава Желенського про життя карпатських верховинців. 

Instagram: @vitaliykvl

Театр ім. М.Л.Кропивницького

Приміщення збудували в 1867 році. Через 15 років у цій споруді зародився театр корифеїв під керівництвом Марка Кропивницького. Відкривали його виставою І.Котляревського «Наталка Полтавка».

Фото: kroptravel.gov.ua

Вишнівецький палац

Теперішня архітектурна пам’ятка розташована на місці оборонного замку, пізніше укріпленого коштом Яреми Вишневецького. У XVIII столітті Михайло Сервацій Вишневецький збудував на цьому місці палац. 

Аккерманська фортеця

Фортеця побудована у XIV столітті на залишках античного міста Тіра. Вона особлива тим, що зведена на скелі. Під її стіни водили козаків відомі отамани: Е. Дашкевич, І. Покотило, Г. Лобода та І. Сірко.

Instagram: @miishynin

П’ятницька церква

Православний храм розташований у Чернігові. Його збудували у XII-XIII століттях та назвали на честь Святої Параскеви П`ятниці, яка була покровителькою торгівлі та купців. Церкву відновлювали в XVII столітті в стилі українського бароко, пізніше — у XX столітті. 

Мотронинський Свято-Троїцький монастир

За легендою, Мотронинський монастир заснований в XI столітті дружиною улюбленого воєводи Ярослава Мудрого — Мирослава. Пізніше споруда була під патронатом українських гетьманів: П.Конашевича-Сагайдачного, П.Тетері, П.Дорошенка та І.Скоропадського. Ще наприкінці XIX століття в монастирі поряд з іконами висіли портрети М.Залізняка та І.Гонти.

Кам`янець-Подільська фортеця

Фортеця відома з XIV століття як частина оборонної системи міста Кам`янець. Проте деякі дослідники вказують, що першооснова споруди датується XI-XII століттями. Близького до сучасного вигляду фортеця набула в XVI столітті.

Художній музей ім. Шовкуненка

Художній музей у Херсоні відкрили в 1978 році та назвали на честь українського художника Олексія Шовкуненка. Проте раніше тут була міська ратуша — її збудували на початку XX століття. Споруда завжди залишалася одним з головних символів міста.

Шарівський палац

Невеличке село в Харківській області та прилеглі до нього території колись належали поміщику Ольховському. На своїй землі він вирішив побудувати садибу — вийшов палац в неоготичному стилі. Пізніше поміщик Ольховський програв дім у карти й передав його новим власникам.

«Круглий двір»

Садибу-манеж у Тростянці заснували брати Надаржинські у XVIII столітті. «Круглий двір» нагадує фортецю, а сам будинок поєднує елементи готичного стилю та українського бароко.

Instagram: @travel.trostyanets

Острозький замок

Замок почали будувати в 1241 році на місці дерев’яного укріплення, зруйнованого монголо-татарами. Протягом XIV-XVI століть споруда була родовим гніздом князів Острозьких.

Instagram: @miishynin

Полтавський краєзнавчий музей

Краєзнавчий музей у Полтаві заснували наприкінці XIX століття. Споруда розташована на місці садиби козака Павла Руденка Наразі музей налічує близько 300 тисяч експонатів — пам`яток і предметів історії, археології, природознавства, етнографії, культури — та носить ім’я українського художника Василя Кричевського. 

Костел святого Йосипа

Церкву в Миколаєві побудували в еклектичному стилі за проєктом Владислава Домбровського. Її почали зводити в 1891 році, а через 5 років офіційно освятили. 

Ратуша

Першу ратушу збудували за сприяння Анджея Потоцького в 1662 році. Пізніше споруду змінювали, проте остання, четверта версія архітектурної пам’ятки, стала остаточною. Нову ратушу звели в 1035 році в стилі конструктивізму за сприяння архітектора Станіслава Трелі.

Маєток Ганських

Спочатку граф Ян Ганський заснував парк, потім за його сприяння був збудований палац в ампірному стилі. Над маєтком працювали майстри, запрошені з Поділля та Волині. Гостей родина Ганських приймала в розкішному залі палацу з барельєфами на міфологічні теми античного світу. 

Фото: drymba.com

Національний заповідник «Хортиця»

Національний заповідник розташований на острові Хортиця та прилеглих територіях і скелях. Заснований у 1965 році, він увічнює історію запорозьких козаків. 

Свято-Успенська Святогірська лавра 

Про монастир уперше згадують у 1624 році в писемних джерелах. За однією версією, його заснували ченці Печерської лаври, за іншою — афонські монахи. Споруда розташована на високому крейдяному правому березі Сіверського Донця. У 2004 році монастир отримав статус «лаври».

Instagram: @dionisium

Будинок Хрінникова

Пам’ятка архітектури зведена в Дніпрі на замовлення мільйонера Володимира Хрінникова. Будівництво завершилося в 1913 році, спочатку в будинку було відкрито театральну залу, в якій розмістили кінотеатр «Палас». Згодом Хрінников безкоштовно виділив дві кімнати споруди для «Просвіти».

Ужгородський замок

Про споруду в Ужгороді вперше згадують в IX-X століттях — це була дерев’яна фортеця на одному з горбів над поселенням білих хорватів. У XVI столітті, коли замок перебував у володінні роду Другетів, його докорінно реконструювали. За часів Міклоша Берчені та Крістіни Чакі в споруді регулярно проводились бали.

Фото: Максим Рітус

Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир

Оригінальний храм спорудили на початку XII століття за князювання Святополка Ізяславича. Це був один з найбільших монастирів Стародавнього Києва. Під час монгольської навали в 1240-х роках споруда зазнала відчутних втрат. Проте наприкінці XV століття монастир відновили — він став одним з найбільших та найбагатших в Україні.

Instagram: @inga_poliarush

Чернівецький національний університет

Університет заснували в 1875 році на основі теологічного інституту, а з 1989 року навчальний заклад назвали на честь українського письменника Юрія Федьковича. Тут колись навчався Іван Франко.

Instagram: @mikola107s

Генуезька фортеця

Споруду будували генуезці з 1371 по 1460 рік. Проте перші фортифікації з’явилися ще в IV столітті, а пізніше — у VI-VII століттях за сприяння візантійців. Споруда розташована на стародавньому кораловому рифі.

Одеський національний академічний театр опери та балету

Будівля зведена у 1887 році під керівництвом архітекторів Фердинанда Фельнера і Германа Гельмера у стилі віденського бароко. Глядацький зал театру витриманий в стилі пізнього французького рококо.

Фото: operahouse.od.ua

Тебе може зацікавити