Мобілізація жінок: що потрібно знати українкам

by ira

Міністерство оборони видало наказ №313, який зобов’язує деяких жінок стати на військовий облік. Згідно з ним з 1 жовтня 2022 року жінки визначених спеціальностей та/або професій братимуться на військовий облік військовозобов’язаних. Разом з тим у Міноборони обіцяють не штрафувати жінок до кінця цього року. Також раніше у Генштабі заявляли, що жінок братимуть на військовий облік лише за їхньою згодою.

У виданні «Українська правда. Життя» зазначають, що жінки 14 спеціальностей і 7 споріднених з ними професій мають стати на облік у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (раніше — військкомат) з 1 жовтня 2022 року. Про це пише elle.ua, передає KURAZH.

Ідеться про такі спеціальності:

  • хімія, хімічні технології та інженерія, біологія;
  • телекомунікації та радіотехніка;
  • інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології;
  • метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
  • науки про Землю, географія, фізика та астрономія;
  • харчові технології, технологія виробництва і переробки продукції тваринництва;
  • забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості;
  • фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
  • стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
  • біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
  • ветеринарна медицина, ветеринарна гігієна;
  • облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування;
  • видавництво та поліграфія;
  • психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення.

13 липня до вищезазначених спеціальностей також додали авіаційний транспорт, авіаційну та ракетно-космічну техніку, залізничний транспорт та пожежну безпеку.

Чітких правил щодо того, як буде визначатися спеціальність — за дипломом чи трудовою книжкою, немає. Тому, скоріше за все, визначення будуть спиратися на обидва документи.

Військовому обліку підлягають жінки, які відповідають наступним вимогам:

  • вік від 18 до 60 років;
  • відсутність протипоказань за станом здоров’я;
  • є відповідна спеціальність або професія, споріднена з відповідною військово-обліковою спеціальністю — усі вони визначені наказом Міноборони №313.

Обов’язковому військовому обліку НЕ підлягають жінки інших спеціальностей. Вони не зобов’язані ставати на військовий облік, але можуть це робити за власним бажанням, як і раніше.

Аби стати на військовий облік, жінки мають прийти в територіальний центр комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації та надати відповідні документи, а згодом пройти медкомісію, яка зробить висновок про придатність до військової служби.

Що стосується обов’язків, то на військовозобов’язаних жінок поширюються ті самі норми, що й на військовозобов’язаних чоловіків. Зокрема, вони мають бути на військовому обліку за місцем проживання; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі; не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації та ін.

Незважаючи на те що за загальним правилом військовозобов’язаним заборонено покидати межі країни без дозволу у воєнний час, заступниця міністра оборони Ганна Маляр наголосила, що жодного рішення щодо обмеження виїзду за кордон для жінок немає.

Штрафувати жінок, що зобов’язані стати на військовий облік, але не зроблять цього, можуть почати з 2023 року. За порушення правил військового обліку призовниками, військовозобов’язаними та резервістами передбачена адміністративна відповідальність і штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів, тобто від 510 до 850 гривень.

До жінки можуть застосувати статтю 210-1 Кодексу про адміністративні правопорушення — «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

У цьому разі вона може заплатити штраф у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів — тобто від 1700 до 3400 грн.

Тебе може зацікавити