У Празі відбулася пам’ятна акція з нагоди 81-х роковин депортації кримськотатарського народу, під час якої представники кримськотатарської спільноти Чехії згадали про трагедії, що спіткали їхній народ. Захід організували представники громадської організації «Празький майдан» разом із кримськотатарською діаспорою.
Про це розповідає KURAZH
Трагічна історія депортації 1944 року
За словами ініціатора акції Ельдара Емірусейнова, депортація 1944 року стала однією з найбільших трагедій для кримськотатарського народу. Зранку 18 травня тисячі бійців НКВС увірвалися до будинків кримських татар, даючи лише 15 хвилин на збори. Людей, серед яких були жінки, старші та діти, силоміць саджали у товарні вагони. Протягом трьох днів було депортовано близько 200 тисяч кримських татар до Середньої Азії, зокрема до віддалених регіонів Узбекистану, Казахстану й Сибіру. Чоловіки, які перебували на фронтах Другої світової у лавах Червоної армії, не могли захистити свої родини. Дорогою люди залишалися без води, їжі й медичної допомоги, багато хто помер у вагонах, а тіла не ховали.
«Русского міру не буває без вбивств і колонізації, – звернувся до присутніх ініціатор акції Ельдар Емірусейнов. – Після того, як Росія окупувала Крим, усе повторилося для нашого народу».
Після прибуття на нові місця кримських татар зустрічали як зрадників. У перші роки загинула майже половина всього народу. Радянська влада намагалася стерти будь-який слід кримськотатарської культури: перейменовували населені пункти, руйнували мечеті, кладовища, школи.
Репресії сьогодення та міжнародне визнання геноциду
Ельдар Емірусейнов також акцентував, що після тимчасової окупації Криму росією переслідування кримських татар тривають: заборонено діяльність Меджлісу, закриваються школи, часто проводяться обшуки у домівках, а людей арештовують, катують та засуджують до багаторічних термінів за сфабрикованими звинуваченнями у тероризмі, екстремізмі чи сепаратизмі. Сотні кримських татар стали політичними в’язнями, серед них журналісти, правозахисники, літні люди. Судові процеси відбуваються у Сімферополі, Москві, Ростові.
Ця дата є визначною і в Україні, де 18 травня щорічно вшановують День боротьби за права кримськотатарського народу та пам’ять жертв геноциду. Депортація 1944 року визнана актом геноциду на офіційному рівні в Україні, Литві, Латвії, Канаді, Польщі, Естонії та Чехії.
18 травня 1944 року радянський режим почав масову депортацію всього кримськотатарського народу з Криму до Центральної Азії. За три дні близько 200 тисяч людей було насильно вивезено десятками залізничних вагонів, що спричинило одну з найжахливіших сторінок в історії кримськотатарського народу.