Як знезаразити воду для пиття

by ira

Українська влада закликає серйозно сприймати масові атаки з боку РФ та готуватися до всіх можливих сценаріїв, які, зокрема, передбачають перебої або відсутність водопостачання. У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки дали поради щодо підготовки запасів води та її знезараження для пиття.

Про це інформує KURAZH з посиланням на elle.ua.

У Центрі повідомляють, що на випадок відсутності центрального водопостачання завжди потрібно мати запаси питної та технічної води вдома. Розрахуйте запас відповідно до кількості членів вашої родини.

Одній дорослій людині потрібно на добу:

3 літри питної води (включно з рідиною, яку споживаємо з їжею).

10-12 літрів для гігієни та для приготування їжі.

Упевніться, що у вас є запас води для себе та родини щонайменше на 72 години.

Обов’язково позначайте посуд з водою маркуваннями: «Вода знезаражена для пиття», «Вода для технічних потреб», «Вода для господарських потреб».

Якщо немає фасованої бутильованої питної води, використовуйте питну воду з колодязів, шахтних криниць, пунктів розливу питної води (зокрема, пересувних), якщо такі є, та з бюветів. Їхні адреси шукайте на сайті місцевого водоканалу.

Якщо вода в кранах відсутня довго або ви не зробили запаси заздалегідь, ось поради, які можуть допомогти.

Де брати воду для пиття?

Важливо: усі ці способи очищення води не дають 100%-ї гарантії, що вода буде безпечна, але вона все одно може врятувати вас від зневоднення.

Метод кип’ятіння

Для пиття та приготування їжі прокип’ятіть воду з альтернативних джерел: колодязів, бюветів, пунктів розливу. Це ефективний метод її знезараження. Кип’ятити потрібно не менше 10 хвилин від моменту закипання. Але навіть у разі зберігання води в чистій та добре закритій посудині термін придатності не перевищує однієї доби.

Фільтри для води

Уже зараз придбайте кілька фільтрів для води й очищуйте воду з колодязів, бюветів додатково після кип’ятіння.

Туристичні таблетки для дезінфекції води

Можна продезінфікувати воду таблетками, що містять хлор, йод, діоксид хлору або інші дезінфекційні засоби. Такі таблетки можна придбати в туристичних магазинах, аптеках. Однак чітко дотримуйтеся інструкції щодо застосування.

Дезінфекція активованим вугіллям

На літр води треба 4-5 пігулок активованого вугілля. Їх треба подрібнити, завернути в марлю й опустити в посудину з водою на 6-12 годин. Така знезаражена вода буде придатна до вживання не більше трьох діб.

Дезінфекція йодом

Перед застосуванням цього методу проконсультуйтеся зі своїм лікарем! Йод може бути небезпечним для вагітних жінок, людей з проблемами щитоподібної залози та тих, хто має алергію на йод.

На літр води —  3-4 краплі йоду. Після цього воду треба пропустити через фільтр і почекати годину перед тим, як пити. Однак у воді відчуватиметься запах і присмак йоду. Пити таку воду довго не можна.

Дистиляція води за допомогою сонця

Дистилюйте воду за допомогою сонячного перегону. Для цього над посудиною з водою натягніть прозору плівку і поставте так, щоб на неї світили сонячні промені. Під дією сонця і різниці температури на плівці збиратиметься конденсат води, що буде дистильованим, тобто очищеним. Далі треба зробити так, щоб краплі чистої води з плівки стікали в окремий чистий посуд — пляшку або горнятко. Можна використати обрізану одноразову соломинку або зігнуту вздовж пластину, через яку стікатиме очищена вода.

Фільтрація дощової води та води з відкритих водойм (екстрений спосіб)

Якщо ситуація критична, можна прокип’ятити річкову або озерну воду та пропустити її через фільтр, але тільки якщо це озеро чисте і якщо вода в регіоні не заражена радіаційним пилом. Не можна застосовувати цей метод до води з водойм, де вона застоюється або цвіте: така вода є середовищем для розмноження комах, бактерій та вірусів. Дощова вода теж небезпечна. Але якщо немає інших джерел, то і її теж можна пропустити через фільтр після кип’ятіння. Застосовувати цей спосіб можна, тільки коли ситуація критична: знайти придатну для пиття воду чи воду з колодязів, бюветів і знезаразити її немає шансів, а пріоритет — виживання. В інших випадках уживати воду з відкритих водойм або дощову небезпечно. І можна використовувати її лише як технічну.

Не радимо використовувати метод очищення води сріблом. Він не є достатньо ефективним для знезараження, крім того, іони срібла можуть бути токсичними для організму й спричинити непоправну шкоду здоров’ю.

Де брати технічну воду?

Якщо ситуація у вашому місті не критична, місцева влада й комунальні підприємства організовують розвезення води в райони, де відсутнє центральне водопостачання.

Водопостачання може бути у ваших знайомих з інших районів міста. Сконтактуйте з ними або в чатах інших районів міста з незнайомими людьми та попросіть про допомогу з водою.

Використовуйте як технічну воду з відкритих водойм, бажано з озер, де вона не застоюється. Якщо немає джерела, найкраще підійде річка чи озеро з чистою водою. Якщо технічна вода потрібна не для миття рук, а, наприклад, для змивання унітаза, підійде вода з будь-яких водойм.

Для миття рук чи інших технічних потреб можна використовувати воду з бачка унітаза. Один бачок у середньому вміщує 6 літрів води.

Дощова вода. У деяких будинках установлений злив через дах у спеціальні бочки або кран, через який можна зібрати дощову воду, що стікає з даху.

Узимку для отримання технічної води можна розтоплювати сніг з вулиці

Злийте воду з бойлера, якщо він у вас є. Для цього спершу перекрийте подачу холодної води. Відкрийте запобіжний клапан, який розташований у нижній частині водонагрівача. Відкрийте змішувач у положенні «гаряча вода» і наберіть воду в тару.

Якщо ваш бойлер установлений інакше, знайдіть інструкцію, як злити воду саме з вашої моделі.

Додатково знезаразити воду для використання як технічної можна методом відстоювання. Для цього вам знадобиться скляна або керамічна посудина, що закривається. Але в жодному разі не алюмінієва. Можна поставити воду на ніч, а вранці обережно процідити її через кілька шарів марлі, залишивши осад, що утворився на дні, непорушним. Однак для вживання така вода все одно буде непридатна.

Тебе може зацікавити